Historia

HISTORIA KATEDRY I ZAKŁADU DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ
UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO im. KAROLA MARCINKOWSKIEGO
w POZNANIU


W 1986 roku decyzją ówczesnego Rektora Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na bazie Laboratorium przy ul. Łąkowej powołano Zakład Analityki Medycznej Katedry Onkologii. Na Kierownika Zakładu i Laboratorium powołano doc. dr hab. Zygmunta Kopczyńskiego (od roku 1998 profesora). Dokonano centralizacji rozproszonych Pracowni oraz przeprowadzono remont Laboratorium i Zakładu. Badania laboratoryjne wykonywane pracochłonnymi metodami manualnymi zostały zmodyfikowane i zautomatyzowane.
W 2002 roku Zakład Analityki Medycznej został przekształcony w Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, a w 2007 roku w Katedrę i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej.
W tym samym roku poszerzono bazę Katedry o Dział Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.
W pierwszym okresie działalności Zakładu problematyka naukowa dotyczyła oceny zaburzeń metabolicznych dojrzałych erytrocytów u chorych na przewlekłą niewydolność nerek. W następnych latach poszerzono tematykę prac badawczych Zakładu, która dotyczyła przydatności klinicznej oznaczania markerów nowotworowych u chorych na raka jajnika i piersi. W ostatnich latach wprowadzono nowe kierunki badań naukowych. Dotyczą one udziału angiogenezy w patomechanizmie rozwoju raka piersi, biochemii odległych przerzutów oraz udziału hiperhomocysteinemii w zaburzeniach gospodarki lipidowej, lipoproteinowej i dysfunkcji śródbłonka naczyniowego u chorych na pierwotne nadciśnienie tętnicze.
Od chwili powołania Zakładu podjęto działalność dydaktyczną. Zostały opracowane i wdrożone programy dydaktyczne dla studentów IV i V roku Oddziału Analityki Medycznej. Wprowadzono przedmioty zawodowe: Ogólna analityka kliniczna i techniki pobierania materiału do badań laboratoryjnych oraz Zajęcia praktyczne w lecznictwie ambulatoryjnym i szpitalnym. Od 2001 roku do programu nauczania V roku OAM wprowadzono nowy przedmiot: Organizacja laboratoriów diagnostycznych. W roku akademickim 2010/11 dla studentów IV i V roku OAM wprowadzono Praktyczną naukę zawodu, a dla V roku Systemy jakości i akredytacja laboratoriów diagnostycznych.
W Katedrze realizowane są także zajęcia dydaktyczne ze studentami Biotechnologii i słuchaczami Niestacjonarnych Studiów Podyplomowych. Studenci OAM oprócz obligatoryjnych zajęć dydaktycznych mają możliwość rozwoju swojej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w ramach koła naukowego działającego przy Katedrze i Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej. Katedra prowadzi także zajęcia w ramach kształcenia podyplomowego dla diagnostów laboratoryjnych.
Katedra i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej czynnie uczestniczyła w opracowaniu standardów jakości w medycznych laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych.
W latach 2002-2007 decyzją Ministra Zdrowia Katedra koordynowała etapowe wdrażanie systemu jakości w medycznych laboratoriach diagnostycznych opartego o normy międzynarodowe ISO.
Dużym obszarem działalności Katedry było organizowanie wielu Konferencji Naukowo-Szkoleniowych i Zjazdów m.in. cyklicznych Konferencji w ramach Międzynarodowego Salonu Medycznego SALMED. W 2001 roku Katedra współuczestniczyła w organizacji XIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej w Poznaniu.